Istraživanja i sertifikati
MODERNA NAUKA ZA BOLJE REZULTATE
Na svakom od 16 sastojaka BabyLab tableta za plodnost urađena su posebna istraživanja o kvalitetu i efikasnosti. Primarni cilj naše kompanije je da osiguramo svojim korisnicima siguran i najkvalitetniji proizvod.
Proizvod je pažljivo izrađen po recepturi nekoliko farmaceuta, lekara i međunarodnih stručnjaka za plodnost sa kojima sarađujemo u skladu sa standardima farmaceutske industrije Evropske Unije.
BabyLab za žene je registrovan kao dodatak ishrani u Ministarstvu zdravlja Republike Srbije pod brojem 22070/2023 od 10.01.2023. godine. Sastavni deo službene evidencije su stručno mišljenje i kategorizacija broj 2/12753-2 od 8.12.2022. godine, Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i stručno mišljenje o zdravstvenoj ispravnosti Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu.
Kako sastojci BabyLab utiču na plodnost?
BabyLab suplement sadrži 16 pažljivo odabranih sastojaka. Svaki od njih ima višestruko delotvorne elemente.
Pročitajte kako svaki od njih deluje na vašu plodnost i kod kojih sve zdravstvenih stanja pomaže i na koji način.
Smanjuje negativne efekte dijabetesa na fertilnost, deluje kao antioksidant.
Poboljšava kvalitet oocita i štiti ih od oksidativnog stresa, pomaže u slučajevima smanjenje ovarijalne rezerve, povećava šansu da dođe do oplođenja jajne ćelije.
Poboljšava stanje endometrijuma, pomaže kod smanjenje ovarijalne rezerve i povećava šansu za trudnoću kod žena starijih od 35 godina, takođe smanjuje porođajne i probleme kod novorođenčeta.
Deluje kao antioksidant, povećanjem debljine poboljšava stanje endometrijuma, povećava količinu cervikalne sluzi, pomaže oplođenoj jajnoj ćeliji da ostane pričvršćena za zid materice.
Uravnotežuje polne hormone estrogen i progesteron, reguliše menstrualni ciklus, poboljšava šansu za plodnost kod žena sa defektom lutealne faze, smanjuje mogućnost anomalija ploda.
Vitamin B1 – poboljšava kvalitet oocita, smanjuje rizik od pobačaja,
Vitamin B2 – poboljšava nivo estrogena u telu i pospešuje pravilan razvoj ploda,
Vitamin B3 – smanjuje rizik od pobačaja i razvoja urođenih anomalija kod ploda,
Vitamin B6 – poboljšava kvalitet oocita, pospešuje lutelanu fazu menstrualnog ciklusa,
Vitamin B9 – poboljšava kvalitet folikularne tečnosti, oocite i embriona, značajno smanjuje rizik od urođenih anomalija ploda i defekta neuralne cevi, kao što je spina bifida,
Vitamin B12 – smanjuje rizik od poremećaja ovulacije, neuspele implantacije oplođene jajne ćelije u zid materice i spontanog pobačaja.
Magnezijum – uravnotežuje nivoe hormona estrogena, progesterona, deluje kao antioksidant,
Cink – ima esencijalnu ulogu u produkciji i transportu polnih hormona, pospešuje regulaciju menstrualnog ciklusa i ovulaciju.
Istraživanja i sertifikati: uticaj sastojaka na najčešća stanja
BabyLab tablete za plodnost kod žena vam mogu pomoći kod brojnih sindroma i stanja koja utiču na vašu plodnost. U tekstovima ispod smo naveli uticaj sastojaka BabyLab na samo onih 8 koja su najzastupljenija kod žena koje sumnjaju da neki problem postoji ili se već bore sa svojom neplodnošću.
Izvod iz Studije o uticaju vitamina D na kvalitet jajnih ćelija tokom VTO
„Ova studija otkriva da se nivo 25(OH)D u folikularnoj tečnosti negativno korelira sa sposobnošću jajnih ćelija da prođu oplodnju i da se dalje razvijaju u embrione pre implantacije. Oociti zreli u folikularnoj tečnosti sa niskom koncentracijom 25(OH)D su skloniji proizvodnji embriona visokog kvaliteta i povezani su sa većim stopama trudnoće i porođaja. S druge strane, niska koncentracija vitamina D u serumu povezana je sa većim stopama pobačaja.“
Izvor informacija: Vitamin D as a follicular marker of human oocyte quality and a serum marker of in vitro fertilization outcome
Izvod iz Studije o uticaju Koenzima Q10 na kvalitet jajnih ćelija
„Koenzim Q10 predstavlja bezbednu i dobro podnošljivu terapiju koja može poboljšati kvalitet jajnih ćelija kroz suzbijanje oksidativnog stresa i poboljšanje funkcije mitohondrija. Kod ljudi, oralna suplementacija koenzimom Q10 pokazuje pozitivne efekte, posebno na folikularnom nivou, stvarajući povoljnije okruženje za razvoj kompetentnih folikula. Međutim, ovi benefiti se ne prenose nužno na značajna poboljšanja jajne ćelije i naknadne gestacijske rezultate. Zaista, nije prijavljeno poboljšanje konačnih ishoda trudnoće primenom ove terapije. Dodavanje koenzima Q10 se čini efikasnim ako se primenjuje u nezreloj fazi jajnih ćelija. U ovom scenariju, molekuli ciljani na mitohondrije mogu pružiti određenu prednost i ponuditi bolju prognozu.“
Izvor informacija: Does Coenzyme Q10 Supplementation Improve Human Oocyte Quality?
Izvod iz Studije o uticaju Mio-inositola u podršci reprodukcije od jajnih ćelija do rođenja
„Sve više dokaza ukazuje na osnovnu ulogu melatonina i mio-inositola u ljudskom reproduktivnom sistemu i postizanju fiziološke trudnoće. Od ranih koraka gestacije do porođaja, ovi molekuli služe kao molekularna podrška za osiguranje pravilne formacije i razvoja embriona.
…Pored toga, mio-inositol je ključni regulator folikularnog mikrookruženja, indukujući fiziološki razvoj jajnih ćelija. Adekvatna količina mio-inositola je pokazatelj dobrog kvaliteta jajnih ćelija, a davanje mio-inositola je efikasno u poboljšanju geneze, kao što je pokazano kod žena s policističnim jajnicima. Mio-inositol podstiče meiotičku progresiju jajnih ćelija u jajašca sposobna da se oplode i smanjuje količinu egzogenih gonadotropina potrebnih za tehnike asistirane reprodukcije. Pored toga, mio-inositol podstiče razvoj zigota, poboljšava kvalitet embriona i stopu implantacije. Prisustvo mio-inositola održava progresiju gestacije, sprečavajući pojavu negativnih ishoda i nastanak patologija poput NTD-a u fetusu.“
Izvor informacija: Melatonin and Myo-Inositol: Supporting Reproduction from the Oocyte to Birth
Izvod iz Studije o uticaju Virka na nepravilnosti predmenstrualne, postmenstrualne i neplodnosti
„Rezultat
Vitex agnus-castus je pokazao da doprinosi tretmanu sindroma predmenstrualnog stanja (PMS). Osim toga, rezultati ovog istraživanja su pokazali da ova vredna biljka pomaže u ublažavanju bola koji proizlazi iz postmenstrualnog stanja. Takođe se pokazalo da Vitex agnus-castus koristi u lečenju poremećaja neplodnosti.
Zaključak
Vitex agnus-castus (AC) je fitofarmaceutski spoj koji se pokazao kao široko korišćen u lečenju PMS-a i PMDD-a. Osim toga, pokazalo se da je koristan u slučajevima menopauze, kao i u lečenju neplodnosti kod muškaraca i žena. Dopaminergički spojevi dostupni u ovoj biljci pomažu u lečenju predmenstrualne mastodinije, kao i drugih simptoma predmenstrualnog sindroma.
Fitoterapija, upotreba biljaka u medicinske svrhe, i dalje se široko primenjuje danas. Dokazi iz kliničkih studija pokazuju da fitoterapija može ispuniti potrebu ljudi da izleče svoje bolesti. Organski, ekonomični, kompatibilni sa telom i sa manje neželjenih efekata, navode ljude da se više odlučuju za upotrebu biljaka u medicinske svrhe…“
Izvor informacija: Systematic Review of Premenstrual, Postmenstrual and Infertility Disorders of Vitex Agnus Castus
Izvod iz Studije o upotrebi Virka u zdravstvene svrhe
„Vitex je poznat u farmakologiji po svojim lekovitim svojstvima, kao što su protuupalna, antibakterijska, antifungalna, antimikrobna, antioksidativna i antikancerogena svojstva. Prethodne studije su pokazale da neke vrste imaju dokazano delovanje u lečenju bolesti, poput dijabetesa, te poboljšanju zdravlja žena.
Ukupno je prijavljeno 161 spojeva iz različitih vrsta Vitexa, koji pokrivaju literaturu od 1982. do 2022. godine. Izveštaj hemijske analize različitih studija otkrio je da Vitex pokazuje širok raspon fitokonstituenata, poput iridoida, diterpenoida, ecdisteroida, te flavonoida i fenolnih spojeva. Osim toga, u studiji će se raspravljati i o primeni Vitexa u kliničkim ispitivanjima na ljudima, toksikologiji i sigurnosti, proizvodima koji se prodaju na tržištu, kao i patentima. Iako su ekstrakti Vitexa pretvoreni u mnoge komercijalne proizvode, uključujući dodatke prehrani i esencijalna ulja, većina ih je namenjena ženama za poboljšanje menstrualnih stanja i ublažavanje predmenstrualnog sindroma.
Među vrstama, samo je Vitex agnus-castus L. prijavljen za klinička ispitivanja, uglavnom vezan uz upotrebu za lečenje mastalgije, problema s menstrualnim krvarenjem, amenoreje, menoragije, lutealne insuficijencije i predmenstrualnog sindroma.“
Izvor informacija: Traditional Medicinal Uses, Phytochemistry, Biological Properties, and Health Applications of Vitex sp.
Izvod iz Studije o uticaju antioksidanata na žensku neplodnost (NAC)
„Može se smatrati da par ima probleme sa plodnošću ako pokušavaju da začnu dete više od godinu dana, ali bez uspeha. Ovo može uticati na četvrtinu svih parova koji planiraju dete. Procenjuje se da za 40% do 50% parova, neplodnost može biti posledica faktora koji utiču na žene. Antioksidansi se smatraju sredstvima koja smanjuju oksidativni stres izazvan ovim uslovima. Trenutno postoje ograničeni dokazi koji ukazuju na to da antioksidansi poboljšavaju plodnost, a klinička ispitivanja su istražila ovu oblast sa različitim rezultatima. Ova recenzija procenjuje dokaze o efikasnosti različitih antioksidanata u subplodnosti žena.
…Da bi prevazišli ove probleme plodnosti, mnogi parovi se podvrgavaju tehnikama asistirane reprodukcije (asistirane reproduktivne tehnike (ART)). To uključuje stimulaciju ovulacije, intrauterinu inseminaciju (IUI), in vitro oplodnju (IVF) i intracitoplazmatsku injekciju sperme (ICSI).
Žene koriste dodatke antioksidanata pripremajući se za VTO ili istovremeno s tretmanom, ili oboje, a neke žene koriste dodatke ishrani bez ART-a u pokušaju da poboljšaju svoju plodnost.
Opis intervencije
Antioksidansi su biološki i hemijski spojevi koji smanjuju oksidativna oštećenja, neravnotežu između stvaranja reaktivnih vrsta kiseonika i sposobnosti tela da detoksifikuje. To je grupa organskih hranljivih materija koja uključuje vitamine, minerale i poli-nezasićene masne kiseline (PUFAs). Neki od dominantnih antioksidanata koji se koriste u neplodnosti žena su N-acetilcistein, melatonin, vitamini A, C i E, folna kiselina, mio-inozitol, cink i selen. Mogu se primeniti kao jedan antioksidant ili kao kombinovana terapija.“
Izvor informacija: Antioxidants for female subfertility (NAC)
Izvod iz Studije o vezi vitamina D i insulinske rezistencije
„Bolesti povezane sa insulinskom rezistencijom postaju sve češće. Nedavna istraživanja sugerišu da molekularna pozadina razvoja insulinske rezistencije može biti povezana sa nedostatkom vitamina D. Rezultati osnovnih i kliničkih studija ukazuju da nedostatak vitamina D može biti ključni faktor koji pokreće insulinsku rezistenciju.
U ovoj studiji, analiziran je veliki broj nalaza o vitaminu D i njegovoj vezi sa poremećajima povezanim sa insulinskom rezistencijom, kao što su gojaznost, tip 2 dijabetes, metabolički sindrom i policistični jajnici, sa kontroverznim rezultatima. Do sada je sproveden veliki broj opservacionih studija i randomizovanih ispitivanja u veoma heterogenim populacijama, koje se razlikuju u dizajnu, trajanju i u vrstama i dozama vitamina D.
Utvrđivanje da li specifične populacije, kao što su one sa gojaznošću, metaboličkim sindromom, predijabetesom, tipom 2 dijabetesa i/ili policističnim jajnicima mogu značajno imati koristi od nutritivnih preporuka u vezi sa unosom vitamina D postalo je predmet posebnog interesa. Međutim, ono što se čini jasnim je potreba da se utvrdi nivo 25(OH)D u visoko rizičnim subjektima i da se nadoknadi u slučaju nedostatka, što će bez sumnje doneti korist i pružiti više podataka za donošenje čvršćih zaključaka.“
Izvor informacija: Mechanisms Involved in the Relationship between Vitamin D and Insulin Resistance: Impact on Clinical Practice
Izvod iz Studije o upotrebi mio-inostiola za lečenje gestacijskog dijabetesa
„Gestacijski dijabetes melitus (GDM) predstavlja bilo koji stepen intolerancije na glukozu koji se prvi put javlja i dijagnostikuje tokom trudnoće, a obično se rešava nakon rođenja deteta. GDM je povezan sa povećanom kratkoročnom i dugoročnom morbiditetom za majku i njeno dete.
Tretman obično uključuje modifikaciju načina života i/ili farmakološku terapiju (oralne antidijabetičke lekove ili insulin) sa ciljem održavanja ciljnih vrednosti za koncentraciju šećera u krvi. Pronalaženje novih terapijskih agenasa koji su efikasni, prihvatljivi i bezbedni za majku i njeno dete je važno. Jedan takav potencijalni intervencijski agens je mio-inositol, koji je izomer inozitola i endogeno se javlja i nalazi se u prirodnim izvorima ishrane poput voća, povrća, orašastih plodova i žitarica.“
Izvor informacija: Dietary supplementation with myo‐inositol in women during pregnancy for treating gestational diabetes
Izvod iz Studije o uticaju suplemenata na PCOS sindrom
„Sindrom policističnih jajnika (PCOS) pogađa 1 od 5 žena reproduktivne dobi i karakteriše se nepravilnostima menstruacije, kliničkim ili biohemijskim hiperandrogenizmom i prisustvom morfologije policističnih jajnika. Jedna od preporučenih strategija lečenja u međunarodnim smernicama zasnovanim na dokazima je modifikacija životnog stila, koja uključuje dijetu i vježbanje, s ciljem poboljšanja niza zdravstvenih ishoda.
Neizlečiva priroda PCOS-a naglašava važnost razvijanja novih i inovativnih strategija za ublažavanje simptoma, koje su trenutno jedini dostupni pristupi za poboljšanje kvalitete života ovih žena. Žene s PCOS-om često su deficitarne u mnogim uobičajenim vitaminima i mineralima, što se smatra povezanim s psihološkim (depresija, anksioznost, itd.) i fiziološkim (insulinska rezistencija, dijabetes, neplodnost, itd.) posljedicama ove bolesti. Suplementacija nutrijentima i integracija komplementarne medicine kao adjuvanta tradicionalnim terapijama zasnovanim na načinu života kod PCOS-a mogu stoga pružiti dodatne koristi ovim ženama.“
Izvor informacija: Nutritional Supplements and Complementary Therapies in Polycystic Ovary Syndrome
Izvod iz Studije o uticaju vitamina D na PCOS sindrom
„Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je najčešći uzrok anovulatorne neplodnosti i pogađa oko 6 do 12% žena reproduktivne dobi 1,2. Prvi put opisao Stein i Leventhal 1935. godine, PCOS nastaje zbog disfunkcije hipotalamus-hipofiza-gonada (HPG) osovine i uzrokuje simptome kao što su oligo- ili amenoreja, hirsutizam i povećan akne 3,4.
Žene s PCOS-om mogu također pokazivati simptome metaboličkog sindroma, uključujući centralnu pretilost i inzulinsku rezistenciju 3,5. Tipično, simptomi PCOS-a započinju oko menarhe 6; međutim, žene se mogu dijagnosticirati tek godinama kasnije kada traže medicinsku pomoć zbog neplodnosti. Kratkoročni i dugoročni zdravstveni problemi s PCOS-om uključuju pretilost 7, hipertenziju 8, dijabetes 9,10 i karcinom endometrija 11. Stoga su potrebna istraživanja kako bi se poboljšalo naše ograničeno razumijevanje PCOS-a i pitanja koja bi mogla doprinijeti povezanim komorbiditetima.
Vitamin D se smatra ključnim za reproduktivno zdravlje i postizanje i podržavanje zdrave i održive trudnoće. Problemi s plodnošću, loši ishodi trudnoće i komplikacije trudnoće povezani su s smanjenim razinama vitamina D. Prevalencija nedostatka vitamina D pokazala se još većom u žena s PCOS-om.“
Izvor informacija: Associations between vitamin D levels and polycystic ovary syndrome (PCOS) phenotypes
Izvod iz Studije u vezi uticaja Koenzima Q10 nivoa u krvnoj plazmi
„Sistemi antioksidanasa predstavljaju ključni mehanizam odbrane u našem telu, a neravnoteža ovih sistema može ležati u osnovi širokog spektra ljudskih bolesti. Prikazani eksperimentalni podaci pokazuju da sistemski hormoni mogu uticati na nivoe ovih sistema, kako u fiziološkim tako i u patološkim uslovima. Međutim, CoQ10 može biti pogođen različitim mehanizmima; njegova niska koncentracija u plazmi može biti posledica ubrzanog metabolizma i/ili potrošnje, kao što je slučaj kod hipertireoze i akromegalije, ili smanjene sinteze, kao što je slučaj kod hipoadrenalizma i hipogonadizma.
Svi hipofizni hormoni i zavisne žlezde (štitasta žlezda, nadbubrežna žlezda, gonade) su uključeni, iako jednoznačna slika još nije uspostavljena. Međutim, čini se jasnim da su u svim razmatranim uslovima, efekti tiroidnih hormona dominantni u odnosu na druge hormone u uticaju na nivoe CoQ10 u plazmi. Iako su potrebne kontroliše studije, klinička korisnost određivanja CoQ10 za rafiniranje dijagnoze ili oralna suplementacija CoQ10 kao podrška specifičnoj endokrinoj terapiji, već je dokazana u mnogim slučajevima.“
Izvor informacija: Hormonal Influence on Coenzyme Q10 Levels in Blood Plasma
Izvod iz Studije o uticaju vitamina D3 na proizvodnju AMH
„Dodavanje niske doze vitamina D3 povećalo je preživljavanje preantralnih folikula i održalo proizvodnju AMH od strane antralnih folikula, dok je visoka doza vitamina D3 poboljšala rast antralnih folikula. Dodatak vitamina D3 je podstakao rast jajnih ćelija u folikulima razvijenim in vitro. Direktno delovanje vitamina D3 na folikul primate zavisi kako od doze tako i od faze u kojoj se folikul nalazi.“
Izvor informacija: Direct vitamin D3 actions on rhesus macaque follicles in three-dimensional culture: assessment of follicle survival, growth, steroid and anti-Müllerian hormone production
Izvod iz Studije o povezanosti vitamina D i AMH tokom vantelesne oplodnje
„… Takođe se pretpostavlja da vitamin D ima direktan uticaj na proizvodnju AMH, te su pacijentkinje sa većom koncentracijom vitamina D sposobne da održe svoju ovarijalnu rezervu duže. Studije potvrđuju da vitamin D može biti pozitivan regulator proizvodnje AMH, dok druge izveštavaju da nema veze sa ovarijalnom rezervom ili odgovorom jajnika nakon stimulacije…“
Izvor informacija: Vitamin D and Anti-Müllerian Hormone Levels in Infertility Treatment: The Change-Point Problem
Izvod iz Studije o efektima mio-inositola na uspeh VTO kod slabog odgovora na hormonsku stimulaciju jajnika
„Naši rezultati ukazuju da dodatak mio-inositola kod pacijentkinja sa lošim odgovorom jajnika na stimulaciju, značajno poboljšava ishode lečenja asistiranom reprodukcijom, kao što su stopa oplodnje, osetljivost jajnika na gonadotropin i značajno smanjuje potrebne jedinice gonadotropina. Potrebna su dodatna opsežna randomizirana kontrolirana ispitivanja.“
Izvor informacija: The effect of Myo-inositol on fertility rates in poor ovarian responder in women undergoing assisted reproductive technique: a randomized clinical trial
Čak i žene sa ograničenom („malom veličinom fibroida“) mogu imati koristi od terapijskog pristupa kako bi se sprečila progresija u uznapredovalu i simptomatsku bolest. Očigledno, takva terapijska strategija kod žena sa fibroidima materice sa „malom veličinom“ ne samo da bi trebalo da bude efikasna, već je i rešenje po niskojceni i uz niski rizik. U ovom kontekstu, potencijalna uloga suplementacije vitaminom D mogla bi biti relevantna.
Nedavne studije sugerišu da je hipovitaminoza D povezana sa povećanim rizikom od fibroida materice. Štaviše, vitamin D inhibira rast i podstiče apoptozu ćelija mioma u „in vitro” studijama, i čini se da smanjuje veličinu fibroida u „in vivo” životinjskim modelima. Može biti efikasna, bezbedna i jeftina terapija u primarnoj prevenciji i lečenju mioma materice.“
Izvor: Hypovitaminosis D and “small burden” uterine fibroids: Opportunity for a vitamin D supplementation
„Nedavne studije su pokazale da nedostatak vitamina D igra značajnu ulogu u razvoju mioma materice. Naše nedavne studije su pokazale da vitamin D3 smanjuje proliferaciju ćelija leiomioma in vitro i rast tumora leiomioma u in vivo životinjskim modelima. Ovi rezultati postuliraju potencijalnu ulogu vitamina D3 za efikasan, siguran, nehirurški medicinski tretman za fibroide materice.“
Endometrioza je hronična inflamatorna bolest zavisna od estrogena, čiji su ključni simptomi dismenoreja, dispareunija i hronični bol u karlici. Pored uobičajenih medicinskih tretmana, nedavni dokazi sugerišu da postoje potencijalne prednosti oralnog N-acetilcisteina (NAC) na endometriotske lezije i bola. Primarni cilj ove prospektivne jednokohortne studije bio je da se potvrdi efikasnost NAC-a u smanjenju bola povezanog sa endometriozom i veličine endometrioma jajnika. Sekundarni cilj je bio da se proceni da li NAC može da igra ulogu u poboljšanju plodnosti i smanjenju nivoa Ca125 u serumu.
Zaključci: Oralni NAC smanjuje bol povezan sa endometriozom i veličinu endometrioma. Štaviše, smanjuje nivoe Ca125 u serumu i može poboljšati plodnost kod pacijenata sa endometriozom. Među 52 pacijentkinje sa reproduktivnom željom koje su testirane, 39 je uspešno postiglo trudnoću u roku od 6 meseci od početka terapije NACom
Izvor informacija: Efficacy of N-Acetylcysteine on Endometriosis-Related Pain, Size Reduction of Ovarian Endometriomas, and Fertility Outcomes
Naši korisni tekstovi
Virak za plodnost Sadržaj Virak (Vitex Agnus cactus) je poznat u narodnoj medicini i kao vrkuta, rosanica, biserka, zečija šapa i plašt device Marije. Ova[…]
Policistični jajnici Sadržaj Šta je sindrom policističnih jajnika? Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je najčešća hormonska bolest kod žena koja se javlja u periodu između puberteta[…]
Endometrioza jajnika Posebna forma endometrioze je endometriotična cista jajnika, takozvana „čokoladna cista“ koja nastaje u 20-40% slučajeva endometrioze. Prilikom svake menstruacije, u njima se nakuplja[…]