Endokrini disruptori: Koje toksične hemikalije utiču na plodnost?

Postoji mnogo uzroka neplodnosti, a jedan od njih su endokrini disruptor.  

Šta su endokrini disruptori i kako utiču na reprodukciju i trudnoću? Čitajte pažljivo i pronađite odgovore u nastavku.

Šta su endokrini disruptori?

U svakodnevnom životu koristimo mnoge proizvode koji su postali neophodni. Međutim, naučni dokazi su pokazali da neke od ovih hemikalija mogu imati štetne efekte na hormonski sistem ljudskog tela. Ove hemikalije koje ometaju endokrini sistem poznate su kao endokrini disruptori.

Endokrini disruptori se nalaze u prirodnim ili sintetičkim proizvodima i obično ulaze u telo putem udisanja, hrane ili direktnog kontakta. Primeri endokrinih disruptora su sledeći:

 

Kućni insekticidi kao što su paration ili dihlorodifeniltrihloroetan 

Bisfenol-A (BPA): prisutan u nekim posudama za čuvanje hrane i koristi se za izradu određene plastike

Parabeni: nalaze se u mnogim proizvodima (hrana, kozmetika, itd.)

Ftalati: koriste se u proizvodnji plastike da bi se obezbedila fleksibilnost

Određene komponente UV filtera u kremama, npr. 3-benzofenon

Triklosan: prisutan u nekim antimikrobnim i proizvodima za ličnu higijenu

Kako endokrini disruptori funkcionišu?

Endokrini disruptori deluju tako što na različite načine remete vaš hormonski sistem, na primer, imitiraju hormone tela, menjaju njihovu sintezu ili metabolizam, blokirajući put između prirodnog hormona i ćelijskog receptora, itd.

Kako to utiče na plodnost?

Nije iznenađujuće da hormonski poremećaji izazvani endokrinim disruptorima negativno utiču na reproduktivni proces, ali kako tačno utiču na nas?

U svakom organizmu postoji tačno definisan balans hormona koji naše telo drži zdravo i naš reporduktivan sistem spreman za reprodukciju. Kada taj balans poremetite dodavanjem supstanci iz gore nabrojanih vrsta, vi ste poremetili zdravlje svog organizma i sposobnost za reprodukciju, jer ste poremetili balans hormona.

Endokrini disruptori su povezani sa povećanim rizikom od raka, promenama u ćelijama germinalnog epitela (prethodnicima spermatozoida i jajnih ćelija) ili defektima uretre (kod muškaraca i žena).

Kod muškaraca endokrini disruptori su povezani sa nespuštenim testisima, lošim kvalitetom sperme, povećanim oštećenjem DNK sperme i promenama u morfologiji testisa.

Kod žena endokrini disruptori mogu biti uzrok dužih menstrualnih ciklusa ili ubrzane menopauze.

Zaključak

Naučne studije sugerišu da su endokrini disruptori povezani sa nekim patologijama kao što su endometrioza, sindrom policističnih jajnika (PCOS) i rak dojke. Takođe, ove toksične hemikalije ne utiču samo na plodnost, već i na trudnoću, što dovodi do većeg rizika od spontanog pobačaja i veće stope vanmateričnih trudnoća.

Ukoliko želite da još danas promenite svoju nezdravu svakodnevnicu i svoj organizam oporavite za trudnoću, poručite BabyLab tablete koje u sebi sadrže prirodne sastojke koji će doprineti osnaživanju vašeg tela i bržoj trudnoći.