Policistični jajnici
Sadržaj
Šta je sindrom policističnih jajnika?
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je najčešća hormonska bolest kod žena koja se javlja u periodu između puberteta i menopauze. Najčešći je uzrok poremećaja ovulacije i ženskog steriliteta. Policistični jajnici su stanje sa izuzetno visokim nivoom androgena (muških polnih hormona) i stvaranjem cističnih folikula u kori jajnika.
Smatra se da 5 – 10% žena žena reproduktivne dobi boluje od ove bolesti, a postoji šansa da je učestalost i veća.
Uzrok nastanka
I pored brojnih istraživanja, tačan uzrok nastanka policističnih jajnika nije u potpunosti poznat.
Faktori koji skoro sigurno utiču na pojavu ove bolesti su:
- Insulinska rezistencija
Insulinska rezistencija je metaboličko stanje koje karakteriše povišen nivo insulina u krvi i povećana otpornosti ćelija na njegovo dejstvo. Što ćelije manje reaguju na insulin, to ga telo više luči.
Ovaj povišen nivo insulina utiče na porast nivoa muških polnih hormona, što izaziva probleme sa ovulacijom. Na pojavu insulinske rezistencije utiče genetika, ali i nezdrav način života, unošenje nezdravih namirnica i manjak fizičke aktivnosti.
- Genetski faktor
Istraživanja su pokazala da postoji povećana šansa da žena oboli od ove bolesti ukoliko neko od ženskih članova njene porodice ima sindrom policističnih jajnika ili dijabetes tipa 2.
- Prekomerna težina
Gojaznost, insulinska rezistencija i PCOS su u bliskoj vezi. Iako sama po sebi gojaznost ne mora biti direktan uzrok ove bolesti, svakako će regulisanje prekomerne telesne težine doprineti bržem izlečenju.
Simptomi policističnih jajnika
Simptomi policističnih jajnika obično se javljaju tokom puberteta, u vreme prve menstruacije. Jajnici su najčešće dvostruko veći od normalnih. Klinička slika može biti raznolika, a u njoj tipično nalazimo 4 grupe simptoma:
- Poremećaj ovulacije sa nepravilnim, smanjenim ili potpuno izostalim menstruacijama
- Znaci hiperandrogenizma (povećanog nivoa muških polnih hormona): akne, pojačana dlakavost, muški tip dlakvosti, opadanje kose, ćelavost prednjeg dela glave
- Poremećen metabolizam: nakupljanje masnog tkiva u trbušnoj regiji (muški tip debljine)
- Smanjena plodnost ili čak potpuni sterilitet
Posledice i komplikacije bolesti
Žene sa sindromom policističnih jajnika zahtevaju doživotne ginekološke kontrole i praćenje jer je ova bolest povezana s nizom rizika i posledica:
- Kasnija menopauza
- Različita krvarenja iz materice
- Spontani pobačaji (2-3 puta češći)
- Anemija
- Povišeni krvni pritisak u 40% slučajeva
- Bolesti srca i krvih sudova (7 puta češće)
- Poremećaj količine masnoća u krvi
- Kancer endometrijuma i jajnika (2-3 puta češći)
- Dijabetes
Policistični jajnici i plodnost
Sindrom policističnih jajnika je u direktnoj vezi sa smanjenjem plodnosti jer mali broj ovulacija godišnje proporcionalno utiče na manje šanse da žena zatrudni.
Ako žena sa ovom bolešću i zatrudni, nailazi na drugi problem, a to je povećan rizik od preranog porođaja ili čak pobačaja.
Iz ovih razloga, trudnice sa PCOS-om moraju prvo da izregulišu svoj hormonski i metabolički status, a trudnoću je neophodno pomno pratiti.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja kombinacijom anamneze, kliničkog pregleda ginekologa i endokrinologa, ultrazvučnog nalaza i laboratorijskih analiza. Dijagnostici se mogu dodati i test opterećenja šećerom (OGTT) zbog insulinske rezistencije i dijagnostička laparoskopija.
Lečenje
Pristupi lečenju su različiti jer se kod pacijentkinja razlikuju simptomi, ali i želja za potomstvom. Svima se savetuje promena životnih navika – smanjenje telesne težine povećanjem fizičke aktivnosti i smanjenjem kalorijskog unosa, zatim prestanak pušenja i konzumacije alkohola.
U lečenju lekovima postoji velik izbor koji zavisi od simptoma: oralna kontracepcija, suplementacija progesteronom, upotreba analozi GnRH, terapija za kontrolu povećane telesne mase, lekovi za regulisanje povišenog nivoa insulina u krvi, lekovi koji potiskuju delovanje muških polnih hormona itd.
Hirurški pristup lečenja podrazumeva odstranjenje dela ili celog jajnika, kao i laparoskopiju.
Prirodno lečenje i suplementi
Pored izmene životnih navika, ublažavanju simptoma policističnih jajnika mogu pomoći i određene biljke i preparati:
- Laneno seme
- Cimet
- Maslačak
- Malina
- Smokva
- Crvena detelina
- Koenzim Q10
- Cink
- Vitamin D
Posebno se savetuje, za sve pacijentkinje, a posebno za one koje su u pripremi za postupak vantelesne oplodnje, suplementacija proizvodima iz grupe inositola.
S obzirom na učestalost pojave policističnih jajnika kod žena koje imaju problem sa začećem ili plodnošću, tokom kreiranja formulacije BabyLab tableta posebnu pažnju smo posvetili uključivanju sastojaka koji pomažu ženama koji se sa ovim sindromom bore.
Na našoj stranici Istraživanja i sertifikati možete detaljnije pročitati o dokazanoj efikasnosti sastojaka BabyLab suplementa u poboljšanju i razrešenju simptoma policističnih jajnika.
Želite da poručite BabyLab i uz pomoć našeg vodiča za ostvarenje trudnoće naučite kako da poboljšate svoju plodnost?