Hasimoto i plodnost
Sadržaj
Šta je Hasimoto tireoditis?
Hasimoto tireoiditis, poznat još i kao Hasimotova bolest jeste autoimuno oboljenje štitne žlezde. Do bolesti dolazi tako što imuni sistem počinje da proizvodi antitela koja napadaju štitnu žlezdu, što posledično izaziva atrofiju ovog organa i njegovu smanjenu funkciju. Uloga štitne žlezde u našem organizmu je da proizvodi tireoidne hormone T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin) koji su zaduženi za regulaciju metabolizma telesnih ćelija. Kod Hasimotovog tireoiditisa nalazimo smanjen nivo ovih hormona, odnosno hipotireoidizam.
Uzrok
Kao i kod većine autoimunih bolesti, tačan uzrok nije jasan, ali faktori rizika deluju u kombinaciji sa spoljnim okidačima. Okidači su na prvom mestu virusne i bakterijske infekcije, stres, životne navike i izloženost zračenju. Iako bolest nije nasledna, svakako da postoji genetska predispozicija razvoja kod osoba kojima član porodice boluje od autoimune bolesti. Od Hasimoto tireoiditisa najčešće oboljevaju žene i to uglavnom starosti između 30-50 godina, što se dobrim delom poklapa se reproduktivnom fazom života žene. Takođe, ova autoimuna bolest se sve češće otkriva i kod veoma mladih osoba.
Simptomi
U ranoj fazi, ova bolest može biti asimptomatična, ili imati blage i nespecifične simptome, kao što su umor i iscrpljenost, kojima se osoba nesvesno prilagođava i počinje da ih prihvata kao normalnu posledicu starenja. To može biti opasno, jer ovakvo “maskiranje” bolesti može dovesti do odlaganja dijagnoze.
Postoji još mnoštvo simptoma koji mogu da ukažu na Hasimoto tireoiditis kao što su:
- Problemi sa vidom
- Gubitak kose i krti nokti
- Preosetljivost na hladnoću
- Pospanost, usporenost
- Bleda i suva koža
- Otečeno lice, uvećan jezik
- Poremećaj menstrualnog ciklusa kod žena
- Pad libida
- Neobjašnjivo povećanje telesne težine
- Opstipacija (zatvor)
- Bolovi i slabosti u mišićima
- Bolovi i ukočenost zglobova
- Gubitak pamćenja i koncentracije
- Bezvoljnost i sklonost ka depresiji
- Mrzovolja
- Usporen srčani rad
- Nizak pritisak
Nelečen Hasimotov tireoiditis može da izazove više zdravstvenih komplikacija, od kojih su najbitnije:
- Spontani pobačaj,
- Prevremeni porođaj,
- Struma (gušavost) – uvećanje štitne žlezde koje može da oteža disanje,
- Kardiovaskularna oboljenja – visok nivo holesterola u krvi, ateroskleroza, infarkt miokarda, aritmije,
- Miksedem – edemi na različitim delovima tela; retko može preći u životno ugrožavajuće stanje – miksedemsku komu
Hasimoto i plodnost
Normalna funkcija štitne žlezde je od izuzetne važnosti kako za začeće, tako i za normalnu trudnoću kod žena. Hasimotova bolest je stanje koje može trostruko da utiče na smanjenje plodnosti i fertiliteta.
Na prvom mestu govorimo o negativnom uticaju niskih nivoa tireoidnih hormona koji mogu da izazovu:
- Poremećaje menstrualnog ciklusa,
- Poremećaje ovulacije,
- Povišen rizik od pobačaja,
- Povišen rizik od prevremenog porođaja
U ovoj bolesti često imamo i povišen nivo hormona prolaktina, što može sprečiti ovulaciju i tako otežati začeće.
Takođe imamo i prisutnost antitela, što može nepovoljno da utiče na fertilnost, čak i ako je koncentracija hormona u granicama normale.
Dijagnostika i lečenje
Dijagnostika podrazumeva pregled endokrinologa, laboratorijske analize i ultrazvuk štitne zlezde. Fizikalni nalaz je određen godinama pacijenta i stepenom hipotireoze. Prilikom fizikalnog pregleda u okviru Hasimoto tireoiditisa se mogu naći:
- periorbitalni edemi (otoci oko očiju)
- podbulost
- suva, hladna i gruba koža
- usporen srčani rad
- arterijska hipertenzija
- usporen govor i refleksi
Laboratorijska dijagnostika obuhvata određivanje vrednosti hormona T3 i T4 i TSH, kao i anti TPO antitela i anti TG antitela. Ukoliko su referentne vrednosti tireoidnih hormona u granicama normale, hormonska terapija nije neophodna, te se u tom slučaju zahteva redovno praćenje i odgovarajuća suplementacija. Pacijenti sa izraženim hipotireoidizmom (povišen nivo TSH i niske vrednosti tireoidnih hormona) zahtevaju lečenje, koje podrazumeva doživotnu supstitucionu terapiju levotiroksinom.
Hasimotov tireoiditis i prirodno lečenje
Promene životnih navika, menjanje načina razmišljanja u smislu našeg odgovora na spoljašnji stres, zdrava ishrana i fizička aktivnost, neophodni su saveznici odgovarajućem lečenju. U ublažavanju simptoma takođe mogu puno da pomognu određeni suplementi:
- Vitamin D
- Selen
- Jod
- Zinc
- Gvožđe
- Kurkuma
- Đumbir
- Riblje ulje
Želite da poručite BabyLab i uz pomoć našeg vodiča za ostvarenje trudnoće naučite kako da poboljšate svoju plodnost?