Šta sve može da se dešava u tvom organizmu što utiče na plodnost?
Želimo da na vreme razumeš što se dešava u tvom organizmu što može da uzrokuje probleme sa plodnošću kako bi naravno vodila računa o svemu ovome na vreme.
Prvo, važno je napomenuti da neplodnost može biti složen problem, i često uključuje kombinaciju faktora. Evo nekoliko glavnih stanja koja mogu uticati na tvoju plodnost:
Ovulacija
Da bi zatrudnela, tvoj jajnik mora da oslobodi jajašce koje će se spojiti s spermom partnera. Problemi s ovulacijom, poput sindroma policističnih jajnika (PCOS) ili nepravilnih menstrualnih ciklusa, mogu otežati ovaj proces.
Zato je od izuzetne važnosti da ova stanja, ukoliko postoje, dijagnostikuje tvoj ginekolog i objasni ti na koji način i uz koju terapiju ćeš ove zdravstvene situacije držati pod kontrolom. Ova stanja se ne mogu izlečiti ali se mogu određenom terapijom ublažiti tako da ne smetaju kod začeća.
Pročitaj više o sindromu policističnih jajnika u našem tekstu OVDE.
Zdravstveni problemi
Neka zdravstvena stanja, poput endometrioze, fibroida maternice ili infekcija, mogu oštetiti reproduktivne organe i smanjiti šanse za trudnoću. Kao i kod PCOS, jako je važno da tvoj ginekolog to prepozna ali i ti. Informiši se koji su simptomi na koje treba da obratiš pažnju i obavestiš svog ginekologa ukoliko ih primetiš.
Kako da prepoznaš da li imaš endometriozu pročitaj u našem tekstu OVDE.
Godine starosti
Starost igra ključnu ulogu kod plodnosti. Što si starija, to su manje šanse da ćeš lako ostati trudna. To je zato što su jajnici skloniji starenju, a kvalitet jajašaca opada s godinama. I nemoj da misliš da „ima vremena“.
Nažalost, nakon 30 godine, a posebno nakon 35te, plodnost žena naglo opada, a najbolje godine za ostajanje u drugom stanju su od 25-30te.
Zdrav način života
Tvoje opšte zdravstveno stanje i životne navike takođe su bitni. Loša ishrana, pušenje, prekomerno konzumiranje alkohola i gojaznost mogu negativno uticati na plodnost.
Znam, verovatno sad misliš: „Ovo nije tako važno, sad sam mlada i brinuću o tome kad budem starija“ i preskočićeš sve ovo o čemu ovde govorim. Ali stvarno je jako važno da ovo shvatiš ozbiljno i promeniš način kako jedeš, kako spavaš, kako vežbaš i živiš uopšteno jer su zagađenja iz sredine u kojoj živimo, iz hrane i vode vrlo opasna i jako utiču na plodnost i nas žena i muškaraca.
S obzirom da uopšte nije lako unositi sve što je tvom organizmu potrebno od hranljivih elemenata u toku jednog dana da bi bio zdrav, savetujemo ti da uzimaš suplemente odnosno dodatke ishrani (koji se zato tako i zovu) kojima ćeš uneti sve ono što tvom telu nedostaje za dobro funkcionisanje.
Hormoni i disbalans
Hormoni igraju ključnu ulogu u regulaciji tvog menstrualnog ciklusa i plodnosti. Hormoni bukvalno upravljaju telom nas žena i njihova neravnoteža, i stanja u kojima imaš visok nivo hormona prolaktin ili niski nivo drugog hormona progesteron, može baš otežati trudnoću.
Važno je da znaš da neplodnost ne znači i da nećeš moći da zatrudniš. Postoje različite metode i tretmani koji ti mogu pomoći da ostvariš svoju želju za trudnoćom, u zavisnosti od uzroka problema.
Hoću da znaš koliko je važno da brineš o svom zdravlju i konsultuješ se s lekarom ako imaš bilo kakve sumnje o svojoj plodnosti.
Budi svesna ovih činjenica kako bi donela informisanu odluku o svom reproduktivnom zdravlju i na vreme radila sve što je potrebno da do neplodnosti uopšte ni ne dođe.
Želite da poručite BabyLab i uz pomoć našeg vodiča za ostvarenje trudnoće naučite kako da poboljšate svoju plodnost?